Blog tomek@karwat.eu Zapraszam na moje szkolenia
www.AUI.com.pl

Moje korzenie

„Niedaleko pada jabłko od jabłoni”

Tak mówi znane przysłowie, które w moim przypadku idealnie się sprawdziło. Moja jabłoń ma dwie połówki. Mój świętej pamięci tata, dr inż. Tadeusz Karwat (1941 – 2008r.) zaszczepił we mnie zamiłowanie do nauk technicznych i to właśnie dzięki niemu połknąłem elektrycznego bakcyla. Natomiast moja mama, ekonomistka z wykształcenia, przekazała mi wiedzę i dar sprawnego managera. Jestem zatem idealnym owocem jabłoni, odziedziczyłem po rodzicach wszystko co najlepsze: zmysł do zarządzania firmą i umysł naukowca.

 

Dr inż. Tadeusz Karwat był wieloletnim i cenionym wykładowcą Politechniki Warszawskiej oraz zapalonym działaczem Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP).

Wykładowca z powołania

Tadeusz Karwat całe studenckie i zawodowe życie związał z działalnością naukową na Politechnice Warszawskiej. Tam skończył studia inżynierskie na Wydziale Elektrycznym, a następnie rozpoczął studia doktoranckie na tym samym wydziale, równocześnie podejmując się pracy nauczyciela akademickiego. Po obronie pracy doktorskiej w 1975r. został Adiunktem w Instytucie Elektrotechniki Teoretycznej i Miernictwa Elektrycznego. Na uczelni prowadził wykłady oraz autorskie ćwiczenia laboratoryjne z takich dziedzin jak: elektrotechnika teoretyczna, teoria obwodów elektrycznych liniowych/nieliniowych oraz teoria pola elektromagnetycznego, a także podstawy elektromagnetyzmu. Swoją specjalistyczną wiedzą dzielił się również w formie akademickiej publicystyki – był współautorem trzech skryptów uczelnianych oraz ogólnopolskiego podręcznika wydanego przez WNT pt. „Zbiór zadań z elektrotechniki teoretycznej”.

Wybitny naukowiec i praktyk w jednej osobie

Dr. inż. Tadeusz Karwat podczas swojej kariery zawodowej zrealizował wielu prac dla potrzeb przemysłu elektroenergetycznego, był m.in.:

– autorem wdrożenia transduktorów do pracy w elektrowniach,

– współautorem miernika do pomiaru asymetrii prądów fazowych dla generatora 500 MW w elektrowni Kozienice,

– współautorem aparatury do wyznaczania przemieszczeń względnych (szczelinomierzy) w zaporze wodnej Wisła-Czarne,

–  autorem kilkunastu patentów.

Ponadto realizował się również jako publicysta, był współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych.

Działacz SEP z zamiłowania

Dr. inż. Tadeusz Karwat wstąpił do Stowarzyszenia Elektryków Polskich w 1976r. Preferując aktywne uczestnictwo w stowarzyszeniu, pełnił w nim następujące funkcje:

– od 1982r. był inicjatorem i Prezesem Koła Studenckiego SEP nr 201 na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej – podczas swojej kadencji został doceniony jako organizator wycieczek naukowych dla studentów do zakładów przemysłowych czy placówek energetyki zawodowej oraz jako instruktor szkoleniowy, prowadząc kursy uprawniające do prac eksploatacyjnych/instalacyjnych/pomiarowych na różnych poziomach napięć;

– od 1988 r. Członek Zarządu Oddziału Warszawskiego SEP – aktywnie działał na rzecz OW SEP, włączając się w organizację różnych konferencji i seminariów, m.in. konferencji „Optymalizacja w Elektroenergetyce” (organizowanych co dwa lata przez OW SEP, począwszy od 1995r.)  oraz „Międzynarodowego Dnia Elektryki” (organizowanego corocznie przez ZG SEP lub OW SEP);

– w latach 1980 – 2004 – Członek Centralnej Komisji Młodzieży I Studentów SEP, a w latach 1996 – 2000 – Przewodniczący CKMiS;

– w latach 1998 – 2002 – Przewodniczący Funduszu Stypendialnego SEP.

Ponadto z ramienia SEP był wielokrotnym współorganizatorem konkursu na najlepszą pracę dyplomową Wydziału Elektrycznego PW, a w latach 1986 – 2004 pełnił funkcję Przewodniczącego Jury Ogólnopolskiego Konkursu SEP na najlepszą pracę dyplomową technika-elektryka.

Tadeusz Karwat był również uznanym rzeczoznawcą Izby Rzeczoznawców SEP, a także cenionym biegłym sądowym (wykonał około stu opinii).

Człowiek spełniony i doceniony

Dr inż. Tadeusz Karwat za swoją pracę naukowo-edukacyjną otrzymywał wielokrotnie nagrody Dziekana i Rektora Politechniki Warszawskiej. Został również odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Za swoją działalność społeczną otrzymał ponadto: Srebrną i Złotą Odznakę Honorową SEP, Srebrną i Złotą Odznakę Honorową Naczelnej Organizacji Technicznej oraz Medale Stowarzyszeniowe im. Szpotańskiego, Pożaryskiego, Groszkowskiego i Fryzego.

Kochający mąż i tata

Tadeusz Karwat pomimo swego poświęcenia naukowo-pedagogicznego był człowiekiem bardzo rodzinnym. Wspólnie z żoną Elżbietą, z którą przeżył 44 lata, wychował i wykształcił troje dzieci, podkreślając zawsze jak bardzo jest z nich dumny.

Dziękuję Wam kochani rodzice za idealny „produkt” jabłoni;).

Nasza strona korzysta z plików cookies. Używamy ich w celu prawidłowego wyświetlania się strony na twoim urządzeniu. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat wykorzystywanych przez nas informacji zapisywanych w plikach cookies znajdziesz w polityce prywatności.